Jak wybrać pościel dla dziecka?

Pościel dla dzieci wybiera się między innymi w zależności od ich wieku. Pościel dla najmłodszych musi być wykonana z delikatnych materiałów, które nie uczulą dziecka i nie podrażnią jego skóry.

Rozmiar pościeli dla dzieci oczywiście zależny jest od ich wieku i wzrostu. Początkowo przez krótki okres czasu można korzystać z najmniejszego rozmiaru pościeli, który idealnie sprawdzi się w przypadku kołyski czy wózka. Później, kiedy maluszek podrośnie, zmieniamy rozmiar pościeli na odrobinę większy. Warto zaznaczyć, że pościel do wózka/kołyski jest pomijana przez większość rodziców i decydują się oni na zakup pierwszej pościeli w większym rozmiarze (80 x 100 cm) ze względów ekonomicznych. Kolejnym momentem, kiedy zmieniamy rozmiar pościeli dla dziecka jest jego pójście do przedszkola, czyli czas, kiedy dziecko ukończy 2-3 latka. Ostatnia zmiana rozmiaru pościeli następuje, gdy dziecko kończy 5 lat. Oczywiście jeśli dziecko jest bardzo wysokie to nastolatkowi trzeba będzie kupić pościel o dłuższej krawędzi nawet 220 cm.

Rodzice zastanawiają się jaka pościel dla niemowlaka jest najlepsza. Przede wszystkim naturalna (najczęściej wybierana jest pościel bawełniana). Można ją prać w pralce w temperaturze 60 stopni, co pozwoli na usunięcie wszelkich możliwych zarazków i bezproblemowe doczyszczenie zabrudzeń.

Jeśli chodzi o rozmiar pościeli, to należy go dobrać do rozmiaru kołderki, a kołderkę do rozmiaru łóżeczka. Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka 120×60 będzie najlepszy? Do takiego łóżeczka polecana jest pościel o wymiarach 90×120 oraz 100×135. Ta większa może służyć dziecku nawet do trzeciego roku życia. Mniejsza do ok. drugiego.

Standardowe rozmiary pościeli dla dzieci:

  • 0-12 miesięcy – Pościel dla noworodków dedykowana do wózków i kołysek – kołderka 56 x 75 cm
  • 0-2 lata – Pierwsza pościel do łóżeczka – kołdra 80 x 100 cm + poduszka 40 x 60 cm
  • 2-5 lat – Pościel dla przedszkolaków – kołdra 100 x 135 cm + poduszka 40 x 60 cm
  • 5-10 lat – Pościel dla dzieci starszych – kołdra 140 x 200 cm + poduszka 70 x 80 cm
  • powyżej 10 lat – Pościel dla nastolatków – kołdra 160 x 200 cm + + poduszka 70 x 80 cm (2szt.)

O komforcie snu dziecka decyduje nie tylko materiał z jakiego wykonana jest poszewka na kołdrę lub poduszkę, ale również sam wkład/wypełnienie pościeli. Główne rodzaje wypełnień pościeli dla dzieci, z jakimi możemy się spotkać, to:

  • Pościel wełniana (szczególnie z wełny owiec Merynos) – idealnie wręcz utrzymuje ciepło (termoregulacja) i jednocześnie zapewnia dobrą wentylację, dzięki czemu pościel ta jest całoroczna. Dobry wybór w przypadku alergii na roztocza, zaś zdecydowanie odradzana dla osób uczulonych na wszelkie wyroby wełniane. Jej zaletą jest wysoka higroskopijność, dzięki czemu wchłania ona nadmiar wilgoci spowodowany silnym poceniem.
  • Pościel puchowa lub z pierzem – na korzyść puchu przemawiają jego lepsze właściwości grzewcze, w odróżnieniu do pierza. Kołdra puchowa jest też sporo lżejsza niż kołdra z pierzem. Oba wypełnienia są naturalne, co powoduje, że żadna z nich nie nadaje się dla alergików. Poza tym zarówno puch jak i pierze są doskonałym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.
  • Pościel syntetyczna/antyalergiczna – najczęściej są to kołdry z granulatem styropianowym, najlepiej wybierać te z włókien silikonowych typu hollow (ponieważ zostały one poddane termicznemu skręceniu, co gwarantuje ich wysoką sprężystość). Tego typu pościele są miękkie w dotyku, bardzo dobrze utrzymują ciepło i co najważniejsze nie powodują reakcji alergicznych. Wypełnienia antyalergiczne są bardzo lekkie, co pozwala skórze dziecka lepiej oddychać i ogranicza pocenie się. Wypełnienie to jest antystatyczne, przez co nie zbiera kurzu. Zawsze powracają do pierwotnego kształtu, nie zbijają się i nie ugniatają.

Warto wziąć pod uwagę kołdry antyalergiczne. Będzie to idealne rozwiązanie zarówno w przypadku dzieci – alergików, jak również kompletnie zdrowych pociech. Nie wywołują żadnych podrażnień, są bezpieczne i pozwalają skórze oddychać, zapewniając jednocześnie prawidłową termoregulację.

Kołdra kołdrze nie jest równa, dlatego warto zwrócić uwagę na poszczególne modele i ich parametry. Jeśli chodzi o wypełnienie, najlepsze będą włókna silikonowe typu hollow. Dzięki temu, że zostały poddane termicznemu skręceniu, gwarantują niebywałą sprężystość. Zawsze powracają do swojego pierwotnego kształtu – nie zbijają się i nie ugniatają. Istotne znaczenie ma również to, by doskonale przepuszczała powietrze – dzięki temu nie będzie powodowała nadmiernego pocenia w czasie snu.

Pielęgnacja pościeli

  • Pierwszy dylemat związany z pościelą odnosi się do pytania czy pościel dla noworodka trzeba wyprać przed pierwszym użyciem? Większość rodziców i ekspertów twierdzi, że tak. Ma to na celu usunięcie „obcych” zarazków i drobnoustrojów.
  • Jak często zmieniać pościel? Przyjmuje się, że pościel powinno zmieniać się dzieciom co najmniej raz na dwa tygodnie lub częściej, gdy pościel się zabrudzi. Na początku pościel niemowlaków można prać w temperaturze 90 stopni. Potem można zacząć ją prać w temperaturze 60 stopni. Taka temperatura wystarczy, by pozbyć się zarazków i drobnoustrojów.
  • Pościel dziecięca – jaka firma? Na polskim rynku istnieje wielu producentów, którzy oferują produkty dobrej jakości, które zadowolą dzieci oraz rodziców. Do takich marek można zaliczyć polskie firmy Aruś oraz Amy, znane właśnie z produkcji pościeli niemowlęcej i dziecięcej.

Prawie 1/3 życia przeznaczamy na sen. Noworodki przesypiają niemal całą dobę. Im dziecko jest starsze, tym mniej snu potrzebuje. Jednak nie tylko liczba godzin wygospodarowanych na odpoczynek ma znaczenie. Równie ważne jest na czym i pod czym śpi maluszek. W pierwszej kolejności trzeba więc wybrać łóżeczko dziecięce, a później pościel dla dzieci.

Łóżko dla dziecka nie powinno być ani za małe ani za duże. Najpopularniejszym wśród rodziców małych dzieci jest łóżko niemowlęce o wymiarach 60×120 cm. Drugim w kolejności jest łóżeczko dla dziecka o rozmiarze 60×140 cm. Przy wyborze łóżeczka zwróc uwagę na materac oraz optymalny rozstaw szczebelków – od 2,5 do 6 cm. Jak w przypadku wszystkich produktów dla dzieci niezbędne są odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Produkty dla dzieci muszą być bezpieczne dla młodych organizmów. Odzież oraz pościel dziecięca poddawane są szeregom badań, które gwarantują, że używanie tych wyrobów przez dzieci nie wiąże się dla nich z żadnym zagrożeniem.
Dwa najczęściej spotykane w Polsce certyfikaty bezpieczeństwa to:

  • Oeko-Tex Standard 100 – certyfikat wydawanay przez Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Öko-Tex. Tekstylia oznaczone tym certyfikatem nie zawierają substancji rakotwórczych, barwników azotowych, pestycydów, formaldehydów oraz metali ciężkich;
  • Bezpieczny dla dziecka – certyfikat wydawany przez niezależne i upoważnione instytucje. Atest potwierdza, że produkty nim oznaczone:
    – zapewniają dziecku odpowiedni komfort użytkowania,
    – nie mają w swoim składzie szkodliwych substancji chemicznych uznanych za szkodliwe w ilościach przekraczających ustalone normy,
    – zapewniają funkcjonalność i bezpieczne użytkowanie,
    – mogą być produkowane w sposób powtarzalny.

Zanim wybierzesz idealną pościel dla dzieci weź pod rozwagę wszystkie aspekty, o których wspomniałem w tym artykule, ponieważ zdrowie Twojego dziecka jest najważniejsze.

Dzień dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako święto mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już wcześniej - ponad 100 lat temu. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony dopiero 30 lat później.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmowane są uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

Kolorowy Dzień Dziecka w Indiach vs. rzeczywistość

To święto przypada 14 listopada i powiązane jest z urodzinami pierwszego premiera Indii (Jawaharlala Nehru), który ustanowił Dzień Dziecka w Indiach. Dzieci mają wtedy więcej luzu. Mogą zostawić szkolne mundurki w domu i przyjść na lekcje ubrane kolorowo. Maluchom do ubrania przyczepia się różę, którą mogą komuś podarować.

Ale w Indiach sytuacja dzieci wcale nie jest kolorowa, zwłaszcza dziewczynek:

  • aż 100 mln dzieci poniżej 14. roku życia pracuje, w tym 5 mln dzieci pracuje niewolniczo
  • 50 tys. dzieci pracuje w toksycznych manufakturach zapałek, już od 3. roku życia!
  • dzieci kończą edukację zaledwie po paru latach (tylko 15% kontynuuje naukę w szkole średniej, a 7% idzie na studia)
  • zdarza się, że dziewczynki (mniej pożądane w tradycji hinduskiej od chłopców) tuż po narodzinach są uśmiercane

Rząd wprowadził niedawno Dzień Dziewczynki świętowany 24 stycznia. Wprowadzono też zachęty dla dziewczynek chodzących do szkoły – inicjatywy te podejmowane są przez powołane do tego celu Ministerstwo Kobiet i Rozwoju Dzieci. Z kolei w Radżastanie rodzice otrzymują tzw. becikowe (1,8 tys. rupii, czyli jakieś 100 zł) za narodziny córeczki. W biedniejszych społecznościach rodzice odbierają te środki, po czym uśmiercają córkę…

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako święto mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już wcześniej - ponad 100 lat temu. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony dopiero 30 lat później.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmowane są uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *