Poradnik – jak wybrać żłobek dla swojego dziecka?

Pozostawmy gdzieś na boku dyskusję co jest lepsze: mama, niania czy żłobek. Rodzice, którzy wybierają ostatnią opcję zapewne przemyśleli wszystkie i uważają że jest to najlepsze rozwiązanie dla nich i ich maluszka. Teraz pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać najlepszy żłobek z dostępnych w naszej okolicy.

Najważniejsi w żłobkach są ludzie – opiekunki zajmujące się dziećmi. Nie muszą mieć nawet wykształcenia pedagogicznego. Przepisy precyzują, że osoby pracujące z dziećmi mogą mieć np. wykształcenie pielęgniarskie lub położnicze albo dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i przebyte szkolenie. W pracy z niemowlętami ważne są jednak przede wszystkim predyspozycje psychiczne i osobowościowe. Dobra opiekunka musi po prostu lubić dzieci, ciepło i serdecznie się nimi zajmować, mieć do nich cierpliwość. Istotna jest również umiejętność uspokojenia dziecka, nieokazywanie zdenerwowania czy bezsilności. Opiekunka z prawdziwego zdarzenia nie faworyzuje jednych dzieci przed innymi, ale też umie podejść do każdego indywidualnie. Trzeba obserwować panie podczas okresu adaptacyjnego, a dodatkowo użyć swojej intuicji – bo wiadomo, że w obecności rodziców nawet opiekunki nienadające się do tej pracy będą się kontrolować. Jeśli uznacie, że panie nie wzbudzają waszego zaufania, pomyślcie o zmianie placówki. Musicie być pewni, że powierzacie swój skarb w dobre ręce.

Pytania, które warto zadać wybierając żłobek idealny dla twojego maluszka

  • Ile godzin może być dziecko w żłobku? Czy można dziecko odebrać wcześniej, a w wyjątkowych wypadkach później?
  • Ile dzieci jest w grupie (nie powinno być więcej niż 8, a jeśli są dzieci do roku, to nie więcej niż 5)? Ile jest grup? Czy grupy są łączone na jakieś zajęcia?
  • Z iloma opiekunami dziecko będzie mieć do czynienia?
  • Jak wygląda adaptacja? Jeżeli dziecko źle znosi rozstanie, czy jest możliwość wydłużenia procesu adaptacyjnego?
  • Jak wygląda kwestia opłat w przypadku choroby dziecka?
  • Jakie dokumenty trzeba dostarczyć (poprosić o kopię umowy, jeśli taka jest podpisywana)?
  • Czego oczekuje żłobek od rodziców (wymagania formalne, dokumenty, dodatkowe opłaty, pieluchy, kosmetyki)?
  • Czy dzieci wychodzą na dwór codziennie? Przy jakiej pogodzie nie wychodzą?
  • Czy można obejrzeć sale, łazienkę, plac zabaw?
  • Gdzie dzieci śpią? Czy rodzic musi zapewnić pościel/śpiworek?
  • Jakie są stosowane zabezpieczenia (przed niekontrolowanym wyjściem dziecka na zewnątrz lub wejściem na teren kogoś obcego)? Jak są zabezpieczone okna, drzwi, kontakty?
  • Kto może odebrać dziecko? Jak jest weryfikowany?
  • Czy w żłobku jest kuchnia, czy catering?
  • Co dzieci jedzą, a co nigdy się w menu nie pojawia?
  • Czy dzieci są karmione, czy mogą jeść same (w duchu BLW)?
  • Czy jest możliwość dostosowania diety dziecka do jego alergii i wyeliminowanie jakiegoś składnika? Czy w takim wypadku jedzenie trzeba ze sobą przynosić?
  • Czy zabawki są dezynfekowane i jak często?
  • Jeżeli żłobek podaje, że stosuje określoną metodę/program – w jaki sposób jest on realizowany? Ile godzin jest mu poświęcone?
  • Kiedy i w jaki sposób są przekazywane informacje o dziecku? Jakie informacje otrzymuje rodzic?
  • Jak wygląda typowy plan dnia? Czy dziecko musi spać o ustalonych porach?
  • Jak rozwiązana jest kwestia przyprowadzania chorych dzieci?
  • Czy po chorobie potrzebne jest zaświadczenie od pediatry?
  • Co w sytuacji gdy dziecko nagle dostanie gorączki? Czy podają dzieciom leki?
  • Czy dzieciom są robione zdjęcia i publikowane w internecie, czy można się na to nie zgodzić?

Ostateczną weryfikacją, czy dokonaliście dobrego wyboru, będzie zachowanie dziecka, gdy zacznie już ono regularnie spędzać czas w żłobku. Trzeba je wówczas uważnie obserwować. Pamiętaj, że pierwsze kilka tygodni jest trudne niemal dla wszystkich dzieci – będą płakać przy rozstaniu, być może gorzej spać i jeść. Ale jeśli po upływie miesiąca – najwyżej dwóch – malec wciąż idzie do żłobka z niechęcią, płaczem czy wręcz strachem – to znaczy, że to zdecydowanie nie jest dobry żłobek.

Dobry żłobek czy klub dziecięcy?

To dwie placówki o rożnym charakterze. Żłobek przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci rodziców pracujących, dla których jest tam zapewniona całodniowa opieka. Maluch w wieku od 4-6 miesięcy do 3 lat może w żłobku zostać nawet na 10 godzin. W klubie dziecięcym dzieci spędzają natomiast zwykle cztery-pięć godzin dziennie. Przychodzą tam często ze swoją mamą czy opiekunką. Kluby powstały po to, żeby dzieci lepiej się integrowały i edukowały. Maluszki mają tam zapewnione profesjonalnie prowadzone zajęcia edukacyjne i uczą się nawiązywania relacji z rówieśnikami.

 

Dzień dziecka

Nie wszyscy mali obywatele świata obchodzą swój dzień 1 czerwca. Nawet w Polsce nie zawsze wtedy świętowano. Pierwszy Dzień Dziecka w Polsce świętowano w 1929 roku. Do roku 1952 przypadał on 22 września. W tamtych czasach po mszy dzieci udawały się na uroczyste akademie, wspólne wycieczki i zabawy. Dostawały słodycze kupione ze środków pozyskanych przez publiczne zbiórki.

Od 1952 roku zmieniono datę Dnia Dziecka na 1 czerwca. Tak ustaliły wspólnie państwa socjalistyczne, do których należała Polska.

Wschodnie Niemcy, podobnie jak inne kraje Bloku Wschodniego, obchodziły Dzień Dziecka 1 czerwca. Ale zachodnie – 20 września. Przymknięto na to oko i Niemcy do dziś świętują podwójnie.

W wielu krajach Dzień Dziecka wciąż świętuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka przez ONZ. Francuzi i Włosi świętują już w styczniu, a Japończycy mają podwójny Dzień Dziecka podzielony na płcie – dziewczynki obchodzą święto 5 maja, a chłopcy – 3 marca. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w indywidualnie ustalonych terminach.

W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim.

Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.

Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako święto mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już wcześniej - ponad 100 lat temu. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony dopiero 30 lat później.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmowane są uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

Nietypowy Dzień Dziecka na świecie – ciekawostki

Poza przeczytaniem ciekawostek o Dniu Dziecka na świecie, możesz udać się w podróż właśnie w dniu tego święta i celebrować je z dziećmi z odległych zakątków świata.

Dzień Dziecka na wyspach Oceanii: to tzw. Biała Niedziela, dzieci ubrane na biało wybierają się z rodzicami do kościoła.

Dzień Dziecka w Paragwaju: tego dnia upamiętnia się 3500 dzieci, które zginęły walcząc w obronie kraju przeciwko 20000 żołnierzy okupujących Paragwaj.

Dzień Dziecka w Szwecji to zamiast prezentów, rozmowy i spotkania na tematy związane z potrzebami najmłodszych obywateli, np. szkolnictwem czy prawami dziecka.

Dzień Dziecka w Turcji: święto dzieci przypomina o odzyskaniu suwerenności przez Turcję. Twarze dzieci maluje się farbami tak, aby przypominały zwierzęta lub kwiaty. Puszcza się też wspólnie ogromne latawce. Dzieci mają też tego dnia wstęp wolny do parlamentu (podobny zwyczaj kultywowano do niedawna w Polsce).

Dzień dziecka na świecie – nie tylko prezenty i słodycze

Dzień Dziecka, poza jego tradycyjnym, radosnym wymiarem, to czas na rozważania roli najmłodszych w społeczeństwie. Rozmowy na ten temat przyniosły wiele pozytywnych zmian w prawie, które dziś ułatwiają dzieciom bezpieczne wkroczenie w przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *