Charakterystyka przedszkola integracyjnego

Przedszkole jest placówką, do której uczęszcza bardzo wiele małych dzieci. Znajdują tam one opiekę oraz mogą nabywać nowe umiejętności poprzez zabawę. Można wymienić różne rodzaje przedszkoli, jednak bardzo popularnym i polecanym ich rodzajem są przedszkola integracyjne. Do placówek o tym charakterze mogą uczęszczać zarówno zdrowe dzieci, jak i dzieci z wszelkiego rodzaju deficytami. Wśród nich można na przykład wymienić niepełnosprawność fizyczną, intelektualną czy też emocjonalną. Bez wątpienia jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego dziecka.

Jak wybrać przedszkole?

Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest tak prostą sprawą, jak to się na początku wydaje. Przede wszystkim podczas podejmowania odpowiedniej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należy zwrócić uwagę na to, w jakim nurcie funkcjonuje dane przedszkole, czyli czy stosuje kary oraz nagrody oraz jakie jest w nim podejście do rozwiązywania konfliktów. Kolejnym istotnym czynnikiem jest proces adaptacji. Warto dowiedzieć się, jak on przebiega, a także czy akceptujemy taki stan rzeczy. Następnym elementem są dostępne w przedszkolu zajęcia oraz specjaliści, którzy są w nim zatrudnieni. Należy również zwrócić uwagę na jakość posiłków oraz warunki lokalowe, które panują w danym przedszkolu.

Czym jest przedszkole integracyjne?

Wśród różnych rodzajów przedszkoli bez wątpienia można wyróżnić przedszkole o charakterze integracyjnym. Z całą pewnością będzie to bardzo dobry wybór dla każdego dziecka, ponieważ posiada szereg zalet. Do przedszkola integracyjnego mogą chodzić zarówno zdrowe dzieci, jak i takie, które mają różnego rodzaju problemy czy schorzenia. Wśród deficytów, które mogą wystąpić u dzieci można w szczególności wyróżnić niepełnosprawność fizyczną oraz niepełnosprawność intelektualną. Tego rodzaju dzieci wymagają specjalnej uwagi opiekuna w przedszkolu. Wszystkie dzieci znajdują się w tej samej grupie, która jest odpowiednio dostosowana względem wieku. Dzięki temu dzieci mogą się wspólnie bawić oraz poznawać świat.

Dla kogo jest przedszkole integracyjne?

Do przedszkola integracyjnego mogą uczęszczać wszystkie dzieci, zarówno zdrowie, jak i z różnego rodzaju problemami. Wśród różnych rodzajów niepełnosprawności można wymienić zarówno niepełnosprawność fizyczną, intelektualną oraz umysłową. Może ona występować w różnych stopniach, od lekkiego do ciężkiego. Dzieci z wszelkiego rodzaju deficytami uczęszczają do tej samej grupy przedszkolnej, co dzieci zdrowe. Dzięki temu uczą się współpracy oraz mają możliwość wspólnej zabawy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich dzieci, ponieważ uczą się one tolerancji na problemy innych. Wszystkie dzieci, które znajdują się w tej samej grupie mają wspólne prawa oraz obowiązki.

Zalety przedszkola integracyjnego

Z całą pewnością przedszkole integracyjne ma szereg zalet. Przede wszystkim zabawa oraz nauka w tego rodzaju przedszkolu ma bardzo duży wpływ na rozwój każdego dziecka. W przedszkolach integracyjnych grupy liczą dużo mniej osób niż w przedszkolach tradycyjnych, bo bez wątpienia jest korzystne dla każdego dziecka. Dzięki temu lepiej mogą one współpracować ze sobą, a także z nauczycielem. Istotne jest również to, że w tego rodzaju przedszkolach najczęściej znajduje się więcej nauczycieli niż jeden. Zazwyczaj jest ich dwóch, dzięki czemu łatwiej im zaopiekować się wszystkimi dziećmi. Dzieci w przedszkolu integracyjnym mają także spotkania z różnego rodzaju specjalistami, wśród których można wyróżnić psychologów, logopedów, fizjoterapeutów czy też pedagogów specjalnych.

Adresy przedszkoli integracyjnych

Przedszkola integracyjne w Warszawie https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

Dzień dziecka

Edukacyjny Dzień Dziecka w Hiszpanii

Hiszpańskie dzieci świętują Dia del Nino 15 kwietnia. Wyjątkiem jest Madryt, gdzie tego dnia obchodzone jest święto patrona Madrytu, więc Dzień Dziecka przypada na drugą niedzielę maja.

Celem Dnia Dziecka w Hiszpanii jest przywrócenie praw dzieciom i ich znaczenia w społeczeństwie. Rozpamiętuje się los najbardziej bezbronnych istot na wojnie. Święto najmłodszych ma więc wymiar edukacyjny. Tego dnia przygotowuje się wydarzenia promujące dobro dzieci i przestrzeganie ich praw na świecie.

Ruchomy Dzień Dziecka w USA

W Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka jest hołdem dla najmłodszych i zachętą do spowolnienia tempa życia, wyłączenia technologii i wspólnego spędzenia czasu z uważnością.

Wielebny dr Charles Leonard (pastor uniwersalnego kościoła Odkupiciela w Chelsea w stanie Massachusetts) wyznaczył w 1856 roku Dzień Dziecka w drugą niedzielę czerwca jako dzień chrztu dzieci i nazwał go Rose Day (Dzień Róży, a następnie Dzień Kwiatów). Oświadczył, że ten dzień ma być obchodzony co roku i przy tej okazji chrześcijańskie dzieci mają okazywać swoje przywiązanie do swojej religii, odprawiając nabożeństwo, a ich rodzice i opiekunowie mają obiecać, że wychowają swoje dzieci zgodnie z chrześcijańskimi zasadami.

Potem jeszcze zmieniano kilkakrotnie datę Dnia Dziecka w USA, aż prezydent Bill Clinton ogłosił Narodowy Dzień Dziecka 8 października, a prezydent Bush przesunął datę na pierwszą niedzielę czerwca. Obecnie Dzień Dziecka w USA świętuje się najczęściej w drugą niedzielę czerwca.

Współczesny Dzień Dziecka w Stanach Zjednoczonych zobowiązuje do poprawy przyszłości i wspierania dzieci w USA i na świecie.

W Niemczech Dzień Dziecka obchodzi się aż dwa razy w roku. Podczas zimnej wojny, w krajach RFN dzień ten przypadał na 20 września i był nazywany „Uniwersalny Dzień Dzieci”.  W NRD był to 1 czerwca i nosił nazwę „Międzynarodowy Dzień Dziecka”.  Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, oficjalnie Dzień Dziecka to 20 wrzesień. Wiele osób z nowych krajów związkowych jednak nie godzi się z tym i obchodzi to święto 1 czerwca.

Dzień Dziecka kojarzy się wszystkim z radością, zabawą i prezentami. Z tej okazji zarówno w Niemczech jak i w Polsce organizowanych jest  wiele atrakcji dla najmłodszych oraz ich rodzin. Szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci dostają od swoich rodziców drobne upominki.

Dzień Dziecka 1 czerwca nie jest świętem państwowym. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku Światowego Dnia Dziecka, które obchodzone jest 20 września. Dzień ten jest świętem państwowym w Turyngii od 2019 roku. W pozostałych 15 krajach związkowych jest to jednak normalny dzień pracy.

1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono 20 listopada 1954 roku decyzją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jako święto mające na celu upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka oraz promowanie działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już wcześniej - ponad 100 lat temu. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”. Jednak Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony dopiero 30 lat później.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka w Polsce obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmowane są uchwały i rezolucje dotyczące spraw młodych ludzi. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *