Charakterystyka przedszkola integracyjnego

Przedszkole jest placówką, do której uczęszcza bardzo wiele małych dzieci. Znajdują tam one opiekę oraz mogą nabywać nowe umiejętności poprzez zabawę. Można wymienić różne rodzaje przedszkoli, jednak bardzo popularnym i polecanym ich rodzajem są przedszkola integracyjne. Do placówek o tym charakterze mogą uczęszczać zarówno zdrowe dzieci, jak i dzieci z wszelkiego rodzaju deficytami. Wśród nich można na przykład wymienić niepełnosprawność fizyczną, intelektualną czy też emocjonalną. Bez wątpienia jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego dziecka.

Jak wybrać przedszkole?

Wybór odpowiedniego przedszkola nie jest tak prostą sprawą, jak to się na początku wydaje. Przede wszystkim podczas podejmowania odpowiedniej decyzji należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Należy zwrócić uwagę na to, w jakim nurcie funkcjonuje dane przedszkole, czyli czy stosuje kary oraz nagrody oraz jakie jest w nim podejście do rozwiązywania konfliktów. Kolejnym istotnym czynnikiem jest proces adaptacji. Warto dowiedzieć się, jak on przebiega, a także czy akceptujemy taki stan rzeczy. Następnym elementem są dostępne w przedszkolu zajęcia oraz specjaliści, którzy są w nim zatrudnieni. Należy również zwrócić uwagę na jakość posiłków oraz warunki lokalowe, które panują w danym przedszkolu.

Czym jest przedszkole integracyjne?

Wśród różnych rodzajów przedszkoli bez wątpienia można wyróżnić przedszkole o charakterze integracyjnym. Z całą pewnością będzie to bardzo dobry wybór dla każdego dziecka, ponieważ posiada szereg zalet. Do przedszkola integracyjnego mogą chodzić zarówno zdrowe dzieci, jak i takie, które mają różnego rodzaju problemy czy schorzenia. Wśród deficytów, które mogą wystąpić u dzieci można w szczególności wyróżnić niepełnosprawność fizyczną oraz niepełnosprawność intelektualną. Tego rodzaju dzieci wymagają specjalnej uwagi opiekuna w przedszkolu. Wszystkie dzieci znajdują się w tej samej grupie, która jest odpowiednio dostosowana względem wieku. Dzięki temu dzieci mogą się wspólnie bawić oraz poznawać świat.

Dla kogo jest przedszkole integracyjne?

Do przedszkola integracyjnego mogą uczęszczać wszystkie dzieci, zarówno zdrowie, jak i z różnego rodzaju problemami. Wśród różnych rodzajów niepełnosprawności można wymienić zarówno niepełnosprawność fizyczną, intelektualną oraz umysłową. Może ona występować w różnych stopniach, od lekkiego do ciężkiego. Dzieci z wszelkiego rodzaju deficytami uczęszczają do tej samej grupy przedszkolnej, co dzieci zdrowe. Dzięki temu uczą się współpracy oraz mają możliwość wspólnej zabawy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich dzieci, ponieważ uczą się one tolerancji na problemy innych. Wszystkie dzieci, które znajdują się w tej samej grupie mają wspólne prawa oraz obowiązki.

Zalety przedszkola integracyjnego

Z całą pewnością przedszkole integracyjne ma szereg zalet. Przede wszystkim zabawa oraz nauka w tego rodzaju przedszkolu ma bardzo duży wpływ na rozwój każdego dziecka. W przedszkolach integracyjnych grupy liczą dużo mniej osób niż w przedszkolach tradycyjnych, bo bez wątpienia jest korzystne dla każdego dziecka. Dzięki temu lepiej mogą one współpracować ze sobą, a także z nauczycielem. Istotne jest również to, że w tego rodzaju przedszkolach najczęściej znajduje się więcej nauczycieli niż jeden. Zazwyczaj jest ich dwóch, dzięki czemu łatwiej im zaopiekować się wszystkimi dziećmi. Dzieci w przedszkolu integracyjnym mają także spotkania z różnego rodzaju specjalistami, wśród których można wyróżnić psychologów, logopedów, fizjoterapeutów czy też pedagogów specjalnych.

Adresy przedszkoli integracyjnych

Przedszkola integracyjne w Warszawie https://www.piccolo.waw.pl/przedszkole-dla-dzieci-niepelnosprawnych

Dzień dziecka

1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?

2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.

3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.

4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.

Kolorowy Dzień Dziecka w Indiach vs. rzeczywistość

To święto przypada 14 listopada i powiązane jest z urodzinami pierwszego premiera Indii (Jawaharlala Nehru), który ustanowił Dzień Dziecka w Indiach. Dzieci mają wtedy więcej luzu. Mogą zostawić szkolne mundurki w domu i przyjść na lekcje ubrane kolorowo. Maluchom do ubrania przyczepia się różę, którą mogą komuś podarować.

Ale w Indiach sytuacja dzieci wcale nie jest kolorowa, zwłaszcza dziewczynek:

  • aż 100 mln dzieci poniżej 14. roku życia pracuje, w tym 5 mln dzieci pracuje niewolniczo
  • 50 tys. dzieci pracuje w toksycznych manufakturach zapałek, już od 3. roku życia!
  • dzieci kończą edukację zaledwie po paru latach (tylko 15% kontynuuje naukę w szkole średniej, a 7% idzie na studia)
  • zdarza się, że dziewczynki (mniej pożądane w tradycji hinduskiej od chłopców) tuż po narodzinach są uśmiercane

Rząd wprowadził niedawno Dzień Dziewczynki świętowany 24 stycznia. Wprowadzono też zachęty dla dziewczynek chodzących do szkoły – inicjatywy te podejmowane są przez powołane do tego celu Ministerstwo Kobiet i Rozwoju Dzieci. Z kolei w Radżastanie rodzice otrzymują tzw. becikowe (1,8 tys. rupii, czyli jakieś 100 zł) za narodziny córeczki. W biedniejszych społecznościach rodzice odbierają te środki, po czym uśmiercają córkę…

Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:

  • w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
  • w Australii na czwartą środę października,
  • na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.

Są też kraje, w których Dzień Dziecka fetuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę.

Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze.

Jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie:

  • We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Dzieci przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel.
  • Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
  • Najbardziej wyjątkowy Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.
  • Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
  • Dzień Dziecka w Niemczech przypada nawet 2 razy w roku – 1 czerwca i 20 września. Wynika to faktu, że inaczej był on obchodzony w dwóch niemieckich państwach – NRD i RFN, istniejących przez zjednoczeniem tego kraju w 1990 roku. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *