Dzieci potrzebują naszej uwagi

Wielu rodziców chce swoim dzieciom zagwarantować wszystko co najlepsze. Dlatego zapisują je na kolejne kursy, korepetycje, oferują najlepsze szkoły, proponują najdroższe zabawki. Niestety, to wszystko kosztuje, kosztuje też samo utrzymanie rodziny, a co się z tym wiąże, coraz więcej rodziców sporo czasu poświęca na pracę zarobkową, a to przekłada się na mniej czasu dla dziecka. Żeby mu to potem zrekompensować, kupują jeszcze droższe zabawki, co sprawia, że błędne koło się zamyka.

 

Ważna jest jakość czasu, który spędzamy z dziećmi

 

Rodzice, którzy dużo pracują i mają mało czasu dla dziecka, kupują mu coraz droższe zabawki, starając się w ten sposób wynagrodzić swoją nieobecność. Jednak warto tutaj pamiętać, że nie liczy się ilość czasu jaki spędzamy z dzieckiem, ale jakość tego czasu. Możemy być z nim w domu cały czas, ale jednocześnie cały czas robić coś innego, a to gotować, sprzątać, prasować i tak naprawdę nie poświęcić dziecku ani chwili uwagi. A możemy dużo pracować i poświęcać dziecku mnóstwo uwagi, jeśli tylko na godzinę wyłączymy telefon, odstawimy komputer i wszystkie inne obowiązki, a przez te 60 minut będziemy tylko dla dziecka i będziemy spełniać jego potrzebę bycia w centrum naszej uwagi.

 

Dzieci nie potrzebują wiele

 

Od drogich i wymyślnych zabawek, dzieci wolą rozmowę z rodzicami, taką gdzie rodzic w 100% jest skupiony na nich. Wolą nawet tylko kilkuminutową zabawę, podczas której nic rodzica nie rozprasza i skupia się tylko na nich.

 

Dajmy dzieciom odczuć, że są dla nas ważne, że uważnie ich słuchamy, że poświęcamy im w ciągu dnia chociaż godzinę, gdzie nasza uwaga jest w 100% skierowana na nie, a z pewnością odwdzięczą nam się w przyszłości, niesamowitą więzią.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.