Poradnik – jak wybrać żłobek dla swojego dziecka?
Pozostawmy gdzieś na boku dyskusję co jest lepsze: mama, niania czy żłobek. Rodzice, którzy wybierają ostatnią opcję zapewne przemyśleli wszystkie i uważają że jest to najlepsze rozwiązanie dla nich i ich maluszka. Teraz pozostaje tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wybrać najlepszy żłobek z dostępnych w naszej okolicy.
Najważniejsi w żłobkach są ludzie – opiekunki zajmujące się dziećmi. Nie muszą mieć nawet wykształcenia pedagogicznego. Przepisy precyzują, że osoby pracujące z dziećmi mogą mieć np. wykształcenie pielęgniarskie lub położnicze albo dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i przebyte szkolenie. W pracy z niemowlętami ważne są jednak przede wszystkim predyspozycje psychiczne i osobowościowe. Dobra opiekunka musi po prostu lubić dzieci, ciepło i serdecznie się nimi zajmować, mieć do nich cierpliwość. Istotna jest również umiejętność uspokojenia dziecka, nieokazywanie zdenerwowania czy bezsilności. Opiekunka z prawdziwego zdarzenia nie faworyzuje jednych dzieci przed innymi, ale też umie podejść do każdego indywidualnie. Trzeba obserwować panie podczas okresu adaptacyjnego, a dodatkowo użyć swojej intuicji – bo wiadomo, że w obecności rodziców nawet opiekunki nienadające się do tej pracy będą się kontrolować. Jeśli uznacie, że panie nie wzbudzają waszego zaufania, pomyślcie o zmianie placówki. Musicie być pewni, że powierzacie swój skarb w dobre ręce.
Pytania, które warto zadać wybierając żłobek idealny dla twojego maluszka
- Ile godzin może być dziecko w żłobku? Czy można dziecko odebrać wcześniej, a w wyjątkowych wypadkach później?
- Ile dzieci jest w grupie (nie powinno być więcej niż 8, a jeśli są dzieci do roku, to nie więcej niż 5)? Ile jest grup? Czy grupy są łączone na jakieś zajęcia?
- Z iloma opiekunami dziecko będzie mieć do czynienia?
- Jak wygląda adaptacja? Jeżeli dziecko źle znosi rozstanie, czy jest możliwość wydłużenia procesu adaptacyjnego?
- Jak wygląda kwestia opłat w przypadku choroby dziecka?
- Jakie dokumenty trzeba dostarczyć (poprosić o kopię umowy, jeśli taka jest podpisywana)?
- Czego oczekuje żłobek od rodziców (wymagania formalne, dokumenty, dodatkowe opłaty, pieluchy, kosmetyki)?
- Czy dzieci wychodzą na dwór codziennie? Przy jakiej pogodzie nie wychodzą?
- Czy można obejrzeć sale, łazienkę, plac zabaw?
- Gdzie dzieci śpią? Czy rodzic musi zapewnić pościel/śpiworek?
- Jakie są stosowane zabezpieczenia (przed niekontrolowanym wyjściem dziecka na zewnątrz lub wejściem na teren kogoś obcego)? Jak są zabezpieczone okna, drzwi, kontakty?
- Kto może odebrać dziecko? Jak jest weryfikowany?
- Czy w żłobku jest kuchnia, czy catering?
- Co dzieci jedzą, a co nigdy się w menu nie pojawia?
- Czy dzieci są karmione, czy mogą jeść same (w duchu BLW)?
- Czy jest możliwość dostosowania diety dziecka do jego alergii i wyeliminowanie jakiegoś składnika? Czy w takim wypadku jedzenie trzeba ze sobą przynosić?
- Czy zabawki są dezynfekowane i jak często?
- Jeżeli żłobek podaje, że stosuje określoną metodę/program – w jaki sposób jest on realizowany? Ile godzin jest mu poświęcone?
- Kiedy i w jaki sposób są przekazywane informacje o dziecku? Jakie informacje otrzymuje rodzic?
- Jak wygląda typowy plan dnia? Czy dziecko musi spać o ustalonych porach?
- Jak rozwiązana jest kwestia przyprowadzania chorych dzieci?
- Czy po chorobie potrzebne jest zaświadczenie od pediatry?
- Co w sytuacji gdy dziecko nagle dostanie gorączki? Czy podają dzieciom leki?
- Czy dzieciom są robione zdjęcia i publikowane w internecie, czy można się na to nie zgodzić?
Ostateczną weryfikacją, czy dokonaliście dobrego wyboru, będzie zachowanie dziecka, gdy zacznie już ono regularnie spędzać czas w żłobku. Trzeba je wówczas uważnie obserwować. Pamiętaj, że pierwsze kilka tygodni jest trudne niemal dla wszystkich dzieci – będą płakać przy rozstaniu, być może gorzej spać i jeść. Ale jeśli po upływie miesiąca – najwyżej dwóch – malec wciąż idzie do żłobka z niechęcią, płaczem czy wręcz strachem – to znaczy, że to zdecydowanie nie jest dobry żłobek.
Dobry żłobek czy klub dziecięcy?
To dwie placówki o rożnym charakterze. Żłobek przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci rodziców pracujących, dla których jest tam zapewniona całodniowa opieka. Maluch w wieku od 4-6 miesięcy do 3 lat może w żłobku zostać nawet na 10 godzin. W klubie dziecięcym dzieci spędzają natomiast zwykle cztery-pięć godzin dziennie. Przychodzą tam często ze swoją mamą czy opiekunką. Kluby powstały po to, żeby dzieci lepiej się integrowały i edukowały. Maluszki mają tam zapewnione profesjonalnie prowadzone zajęcia edukacyjne i uczą się nawiązywania relacji z rówieśnikami.