Wakacje są po to, aby wypoczywać.

Urlop dla dzieci? Aktywny odpoczynek jest niezwykle istotny dla rozwoju dzieci i nastolatków, o czym przekonani są właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché, tworzący Fundację Muszkieterów. Już po raz piąty organizują oni letni wypoczynek dla młodzieży w wieku 8-14 lat pochodzącej z rodzin niezamożnych oraz podopiecznych instytucji opiekuńczo-wychowawczych. Włączając tegoroczną edycję Wakacji z Muszkieterami, z wypoczynku skorzystało już ponad 4100 dzieci. Dla wielu z nich był to pierwszy wakacyjny wyjazd poza miejsce zamieszkania. 

Dzieci zmęczone codzienną rutyną i szkolnymi obowiązkami potrzebują odpoczynku, zabawy i beztroskiego czasu. Wakacyjny wyjazd, to z jednej strony doświadczenie relaksu, ale też idealna okazja do rozwoju. Podczas podróży dzieci chłoną więcej i intensywniej. Wyjazd, nowe znajomości, przygody i czas spędzany na łonie natury, to doskonała okazja do odczuwania otoczenia wszystkimi zmysłami, poszerzania swojej perspektywy i zdobywania wiedzy. To wszystko uczy otwartości i szerokiego spojrzenia na świat. Możliwość zabawy, a jednocześnie swobodnej eksploracji otoczenia wspiera funkcjonowanie poznawcze, inteligencję społeczną i kreatywność dzieci, ale też umiejętność samoregulacji. By obniżać swoje napięcie dzieci potrzebują między innymi aktywności fizycznej, ruchu, spacerów czy tańca. Aktywności, które będą sprawiać przyjemność. Nie może ich zabraknąć w wakacyjnych planach! – mówi Aleksandra Iwacz, psycholog dziecięcy, autorka bloga mamologia.pl

W tym roku na kolonie do Julinka pod Warszawą pojedzie 600 dzieci z całej Polski, w tym ok. 50, które przyjechały do naszego kraju z objętej wojną Ukrainy. W sumie w okresie od 3 lipca do 27 sierpnia zaplanowano osiem turnusów. Wyjazdy są w pełni finansowane dzięki Fundacji Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché oraz dzięki klientom sklepów tych sieci, którzy zapełnili fundacyjne skarbonki ustawione przy kasach lub zakupili torby oznaczone logo Fundacji. Właściciele sklepów współpracują z takimi organizacjami jak: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Gminne Ośrodki Pomocy, Domy Dziecka, Szkoły Podstawowe oraz inne organizacje pozarządowe. To właśnie oni najlepiej znają lokalne potrzeby.

Wakacje z Muszkieterami powstały po to, by najmłodsi mogli beztrosko się bawić, wypoczywać na świeżym powietrzu i nawiązywać przyjaźnie z rówieśnikami, ale także uczyć się. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka – mówi Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów. Jesteśmy pewni, że z naszych wyjazdów dzieci przywożą nie tylko znajomości i przyjaźnie, ale przede wszystkim pewność siebie i samodzielność. Mamy nadzieję, że w ten sposób wspieramy naszych podopiecznych – dodaje.

Program Wakacji z Muszkieterami ma oderwać dzieci od codziennych problemów oraz zapewnić im rozwój
i odpoczynek jednocześnie. Dzieciom podoba się to, że na koloniach nie ma czasu na nudę, dzień jest wypełniony zajęciami, a one same odpoczywają od rutyny i często od problemów, z którymi mierzą się w codziennym życiu. Nieprzypadkowe jest także miejsce – dzieci są zakwaterowane w hotelu na terenie Parku Rozrywki Julinek, co oznacza masę atrakcji na miejscu oraz te, które są dodatkowo organizowane przez Fundację. Dzieci pojadą m.in. na wycieczkę do Warszawy, a nawet odbędą trening szermierczy, który poprowadzą ambasadorzy Wakacji z Muszkieterami – floreciści Klubu Uczelnianego AZS reprezentujący Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

***

O Fundacji Muszkieterów

Fundacja Muszkieterów powstała w 2002 roku z inicjatywy właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce. Przez 20 lat działalności przekazała ponad 20 mln zł na cele społeczne i charytatywne. Jej głównym celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, w szczególności dzieciom. Fundacja, zgodnie z wartościami Grupy Muszkieterów dotyczącymi dzielenia się zyskami z potrzebującymi, podejmuje liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché. Dodatkowo wspiera pracowników Grupy Muszkieterów znajdujących się w trudnej sytuacji. 

Wśród najważniejszych akcji Fundacji Muszkieterów wymienić można akcję Wakacje z Muszkieterami (w ramach poprzednich 4 edycji akcji Fundacja Muszkieterów zorganizowała wakacje dla 3500 dzieci, które ze względu na swoją sytuację finansową lub rodzinną nie miałyby możliwości wyjazdu na wakacje). Ponadto zbudowano 140 muszkieterskich placów zabaw w całej Polsce. W związku epidemią koronawirusa przekazano artykuły higieniczne i dezynfekcyjne oraz środki czystości o wartości ponad 120 tys. zł przekazane do 20 ośrodków w Polsce – głównie domów pomocy społecznej, ale także m.in. hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Z kolei w latach 2001-2014 zorganizowano akcję „Konwój Muszkieterów”, w ramach której instytucjom pomocowym w ponad 200 miejscowościach w Polsce przekazano darowizny pieniężne i rzeczowe o wartości ponad 10 mln złotych.

W 2022 roku Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce oraz przy wsparciu Grupy Muszkieterów z Francji przekazała pomoc finansową i rzeczową o wartości ponad 5 milionów złotych na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie – zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali na terenach objętych działaniami zbrojnymi.

Dzień dziecka

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? W Japonii i Chinach zaczęto obchodzić to święto najwcześniej – japońskie tradycje datowane są na VIII wiek, a chińskie zwyczaje na rok 1926. Ale zanim dotarły do Europy minęło sporo czasu. W krajach słowiańskich to urocze święto zagościło dopiero w 1952 roku. Zapytaj swoich dziadków albo starszych rodziców, jak obchodziło się Dzień Dziecka za ich czasów. Czy pamiętają swoje pierwsze obchody i jak zmieniało się to święto?

Wiele państw zaczęło świętować Dzień Dziecka od 1959 roku. Wtedy ONZ uchwaliła Deklarację Praw Dziecka. Inne źródła podają wcześniejszą datę (1924 rok) – związaną z uchwaleniem Deklaracji Genewskiej przez Ligę Narodów. Deklarowano wtedy, że każde dziecko ma prawo do rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”.

W wielu krajach Dzień Dziecka został oficjalnie wpisany w tradycję w 1959 roku, w związku ze wspomnianym uchwaleniem przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) Deklaracji Praw Dziecka. Miało to miejsce 20 listopada i ten dzień stał się wówczas symboliczną datą Dnia Dziecka. Ale inicjatorzy tego święta uznali, że każdy kraj powinien ustalić własną datę święta, powiązanego historycznie i kulturowo z dziećmi.

Dzień Dziecka w Niemczech obchodzi się dwa razy!

Niemieckie dzieci to szczęściarze! Świętują dwa razy w roku! Pierwszy Dzień Dziecka w Niemczech przypada 1 czerwca, a drugi – 20 września. O przyczynach tej podwójnej dawki szczęścia pisaliśmy wyżej. W praktyce wygląda to tak, że landy wschodnie świętują w czerwcu, a zachodnie – we wrześniu.

Obchody Dnia Dziecka w Niemczech (Kindertag) są bardzo podobne do polskiego święta. Szkoły organizują specjalne wydarzenia dla dzieci i rodziców, nie brakuje festynów, najmłodsi spędzają ten czas z rodzicami, zajadają się słodyczami i dostają prezenty.

Tradycją jest największy festyn dla dzieci. Odbywa się on 1 czerwca na Alexanderplatz w Berlinie.

Królewski Dzień Dziecka we Włoszech

Dzień Dziecka we Włoszech przypada już 6 stycznia i nazywany jest Dniem Rodziny. Dzieciaki jedzą z rodzicami uroczystą kolację. Niecierpliwie przebierają nogami pod stołem, bo po posiłku czekają na nich prezenty, słodycze i spełnianie zachcianek przez cały dzień. Zakłada im się wtedy na głowę papierowe korony. Dzieci traktowane są po królewsku!

Inną tradycją, również kulinarną, są ciasteczka z wróżbą. To wróżby dla dzieci na nadchodzący rok. Ich treść dotyczy przede wszystkim spraw związanych ze szkołą – tego, co dzieciom jest najbliższe.

Dzień Dziecka (Dzień Rodziny) we Francji – wróżby i podarunki

Obchody Dnia Dziecka we Francji są zbliżone do tych włoskich. Święto też funkcjonuje pod nazwą Dnia (Święta) Rodziny. Francuskie dzieci również świętują 6 stycznia. Dostają też ciasteczka z wróżbą i drobne podarunki. Zwyczaj ten nawiązuje do obdarowywania małego Jezusa przez Trzech Króli.

We Francji, podobnie jak we Włoszech, dzieci jedzą odświętną kolację z rodziną, po której wkłada im się korony z papieru i spełnia życzenia.

Nie wszyscy mali obywatele świata obchodzą swój dzień 1 czerwca. Nawet w Polsce nie zawsze wtedy świętowano. Pierwszy Dzień Dziecka w Polsce świętowano w 1929 roku. Do roku 1952 przypadał on 22 września. W tamtych czasach po mszy dzieci udawały się na uroczyste akademie, wspólne wycieczki i zabawy. Dostawały słodycze kupione ze środków pozyskanych przez publiczne zbiórki.

Od 1952 roku zmieniono datę Dnia Dziecka na 1 czerwca. Tak ustaliły wspólnie państwa socjalistyczne, do których należała Polska.

Wschodnie Niemcy, podobnie jak inne kraje Bloku Wschodniego, obchodziły Dzień Dziecka 1 czerwca. Ale zachodnie – 20 września. Przymknięto na to oko i Niemcy do dziś świętują podwójnie.

W wielu krajach Dzień Dziecka wciąż świętuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka przez ONZ. Francuzi i Włosi świętują już w styczniu, a Japończycy mają podwójny Dzień Dziecka podzielony na płcie – dziewczynki obchodzą święto 5 maja, a chłopcy – 3 marca. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w indywidualnie ustalonych terminach.

Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze.

Jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie:

  • We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Dzieci przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel.
  • Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
  • Najbardziej wyjątkowy Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.
  • Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
  • Dzień Dziecka w Niemczech przypada nawet 2 razy w roku – 1 czerwca i 20 września. Wynika to faktu, że inaczej był on obchodzony w dwóch niemieckich państwach – NRD i RFN, istniejących przez zjednoczeniem tego kraju w 1990 roku. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *