Wakacje są po to, aby wypoczywać.

Urlop dla dzieci? Aktywny odpoczynek jest niezwykle istotny dla rozwoju dzieci i nastolatków, o czym przekonani są właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché, tworzący Fundację Muszkieterów. Już po raz piąty organizują oni letni wypoczynek dla młodzieży w wieku 8-14 lat pochodzącej z rodzin niezamożnych oraz podopiecznych instytucji opiekuńczo-wychowawczych. Włączając tegoroczną edycję Wakacji z Muszkieterami, z wypoczynku skorzystało już ponad 4100 dzieci. Dla wielu z nich był to pierwszy wakacyjny wyjazd poza miejsce zamieszkania. 

Dzieci zmęczone codzienną rutyną i szkolnymi obowiązkami potrzebują odpoczynku, zabawy i beztroskiego czasu. Wakacyjny wyjazd, to z jednej strony doświadczenie relaksu, ale też idealna okazja do rozwoju. Podczas podróży dzieci chłoną więcej i intensywniej. Wyjazd, nowe znajomości, przygody i czas spędzany na łonie natury, to doskonała okazja do odczuwania otoczenia wszystkimi zmysłami, poszerzania swojej perspektywy i zdobywania wiedzy. To wszystko uczy otwartości i szerokiego spojrzenia na świat. Możliwość zabawy, a jednocześnie swobodnej eksploracji otoczenia wspiera funkcjonowanie poznawcze, inteligencję społeczną i kreatywność dzieci, ale też umiejętność samoregulacji. By obniżać swoje napięcie dzieci potrzebują między innymi aktywności fizycznej, ruchu, spacerów czy tańca. Aktywności, które będą sprawiać przyjemność. Nie może ich zabraknąć w wakacyjnych planach! – mówi Aleksandra Iwacz, psycholog dziecięcy, autorka bloga mamologia.pl

W tym roku na kolonie do Julinka pod Warszawą pojedzie 600 dzieci z całej Polski, w tym ok. 50, które przyjechały do naszego kraju z objętej wojną Ukrainy. W sumie w okresie od 3 lipca do 27 sierpnia zaplanowano osiem turnusów. Wyjazdy są w pełni finansowane dzięki Fundacji Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché oraz dzięki klientom sklepów tych sieci, którzy zapełnili fundacyjne skarbonki ustawione przy kasach lub zakupili torby oznaczone logo Fundacji. Właściciele sklepów współpracują z takimi organizacjami jak: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Gminne Ośrodki Pomocy, Domy Dziecka, Szkoły Podstawowe oraz inne organizacje pozarządowe. To właśnie oni najlepiej znają lokalne potrzeby.

Wakacje z Muszkieterami powstały po to, by najmłodsi mogli beztrosko się bawić, wypoczywać na świeżym powietrzu i nawiązywać przyjaźnie z rówieśnikami, ale także uczyć się. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju każdego dziecka – mówi Marek Feruga, prezes Fundacji Muszkieterów. Jesteśmy pewni, że z naszych wyjazdów dzieci przywożą nie tylko znajomości i przyjaźnie, ale przede wszystkim pewność siebie i samodzielność. Mamy nadzieję, że w ten sposób wspieramy naszych podopiecznych – dodaje.

Program Wakacji z Muszkieterami ma oderwać dzieci od codziennych problemów oraz zapewnić im rozwój
i odpoczynek jednocześnie. Dzieciom podoba się to, że na koloniach nie ma czasu na nudę, dzień jest wypełniony zajęciami, a one same odpoczywają od rutyny i często od problemów, z którymi mierzą się w codziennym życiu. Nieprzypadkowe jest także miejsce – dzieci są zakwaterowane w hotelu na terenie Parku Rozrywki Julinek, co oznacza masę atrakcji na miejscu oraz te, które są dodatkowo organizowane przez Fundację. Dzieci pojadą m.in. na wycieczkę do Warszawy, a nawet odbędą trening szermierczy, który poprowadzą ambasadorzy Wakacji z Muszkieterami – floreciści Klubu Uczelnianego AZS reprezentujący Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

***

O Fundacji Muszkieterów

Fundacja Muszkieterów powstała w 2002 roku z inicjatywy właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce. Przez 20 lat działalności przekazała ponad 20 mln zł na cele społeczne i charytatywne. Jej głównym celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, w szczególności dzieciom. Fundacja, zgodnie z wartościami Grupy Muszkieterów dotyczącymi dzielenia się zyskami z potrzebującymi, podejmuje liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché. Dodatkowo wspiera pracowników Grupy Muszkieterów znajdujących się w trudnej sytuacji. 

Wśród najważniejszych akcji Fundacji Muszkieterów wymienić można akcję Wakacje z Muszkieterami (w ramach poprzednich 4 edycji akcji Fundacja Muszkieterów zorganizowała wakacje dla 3500 dzieci, które ze względu na swoją sytuację finansową lub rodzinną nie miałyby możliwości wyjazdu na wakacje). Ponadto zbudowano 140 muszkieterskich placów zabaw w całej Polsce. W związku epidemią koronawirusa przekazano artykuły higieniczne i dezynfekcyjne oraz środki czystości o wartości ponad 120 tys. zł przekazane do 20 ośrodków w Polsce – głównie domów pomocy społecznej, ale także m.in. hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Z kolei w latach 2001-2014 zorganizowano akcję „Konwój Muszkieterów”, w ramach której instytucjom pomocowym w ponad 200 miejscowościach w Polsce przekazano darowizny pieniężne i rzeczowe o wartości ponad 10 mln złotych.

W 2022 roku Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce oraz przy wsparciu Grupy Muszkieterów z Francji przekazała pomoc finansową i rzeczową o wartości ponad 5 milionów złotych na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie – zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali na terenach objętych działaniami zbrojnymi.

Dzień dziecka

Nietypowy Dzień Dziecka na świecie – ciekawostki

Poza przeczytaniem ciekawostek o Dniu Dziecka na świecie, możesz udać się w podróż właśnie w dniu tego święta i celebrować je z dziećmi z odległych zakątków świata.

Dzień Dziecka na wyspach Oceanii: to tzw. Biała Niedziela, dzieci ubrane na biało wybierają się z rodzicami do kościoła.

Dzień Dziecka w Paragwaju: tego dnia upamiętnia się 3500 dzieci, które zginęły walcząc w obronie kraju przeciwko 20000 żołnierzy okupujących Paragwaj.

Dzień Dziecka w Szwecji to zamiast prezentów, rozmowy i spotkania na tematy związane z potrzebami najmłodszych obywateli, np. szkolnictwem czy prawami dziecka.

Dzień Dziecka w Turcji: święto dzieci przypomina o odzyskaniu suwerenności przez Turcję. Twarze dzieci maluje się farbami tak, aby przypominały zwierzęta lub kwiaty. Puszcza się też wspólnie ogromne latawce. Dzieci mają też tego dnia wstęp wolny do parlamentu (podobny zwyczaj kultywowano do niedawna w Polsce).

Dzień dziecka na świecie – nie tylko prezenty i słodycze

Dzień Dziecka, poza jego tradycyjnym, radosnym wymiarem, to czas na rozważania roli najmłodszych w społeczeństwie. Rozmowy na ten temat przyniosły wiele pozytywnych zmian w prawie, które dziś ułatwiają dzieciom bezpieczne wkroczenie w przyszłość.

Dzień Dziecka w Niemczech obchodzi się dwa razy!

Niemieckie dzieci to szczęściarze! Świętują dwa razy w roku! Pierwszy Dzień Dziecka w Niemczech przypada 1 czerwca, a drugi – 20 września. O przyczynach tej podwójnej dawki szczęścia pisaliśmy wyżej. W praktyce wygląda to tak, że landy wschodnie świętują w czerwcu, a zachodnie – we wrześniu.

Obchody Dnia Dziecka w Niemczech (Kindertag) są bardzo podobne do polskiego święta. Szkoły organizują specjalne wydarzenia dla dzieci i rodziców, nie brakuje festynów, najmłodsi spędzają ten czas z rodzicami, zajadają się słodyczami i dostają prezenty.

Tradycją jest największy festyn dla dzieci. Odbywa się on 1 czerwca na Alexanderplatz w Berlinie.

Królewski Dzień Dziecka we Włoszech

Dzień Dziecka we Włoszech przypada już 6 stycznia i nazywany jest Dniem Rodziny. Dzieciaki jedzą z rodzicami uroczystą kolację. Niecierpliwie przebierają nogami pod stołem, bo po posiłku czekają na nich prezenty, słodycze i spełnianie zachcianek przez cały dzień. Zakłada im się wtedy na głowę papierowe korony. Dzieci traktowane są po królewsku!

Inną tradycją, również kulinarną, są ciasteczka z wróżbą. To wróżby dla dzieci na nadchodzący rok. Ich treść dotyczy przede wszystkim spraw związanych ze szkołą – tego, co dzieciom jest najbliższe.

Dzień Dziecka (Dzień Rodziny) we Francji – wróżby i podarunki

Obchody Dnia Dziecka we Francji są zbliżone do tych włoskich. Święto też funkcjonuje pod nazwą Dnia (Święta) Rodziny. Francuskie dzieci również świętują 6 stycznia. Dostają też ciasteczka z wróżbą i drobne podarunki. Zwyczaj ten nawiązuje do obdarowywania małego Jezusa przez Trzech Króli.

We Francji, podobnie jak we Włoszech, dzieci jedzą odświętną kolację z rodziną, po której wkłada im się korony z papieru i spełnia życzenia.

Stereotypowy Dzień Dziecka w Japonii

Japoński Dzień Dziecka świętuje się pod hasłem szacunku dla dzieci. Co ciekawe, obchodzi się go dwa razy w roku. Dziewczynki świętują swój dzień 3 marca, a chłopcy 5 maja. Wynika to z wieloletniej, japońskiej tradycji, pochodzącej z VIII wieku. Dziewczynki spędzają ten czas na festiwalu lalek, a chłopcy – samurajów. Domy udekorowane są lalkami, kwiatami śliwy i papierowymi karpiami na Dzień Chłopca jako przyszłej głowy rodziny.

Karp oznacza siłę i determinację – cechy, które japońska kultura przypisuje chłopcom. Karp przemienia się w smoka, czyli symbol dobroci. Również kolor papierowych ozdób ma znaczenie. Czarna ryba symbolizuje ojca, a czerwona – matkę. Z kolei niebieska ryba to syn – wywiesza się ich tyle, ile jest męskich potomków w danej rodzinie. Rodzice stawiają maszty z karpiami w celu zapewnienia synom błogosławieństwa i życiowej odwagi.

Dzień Dziecka w Holandii jest codziennie!

Holendrzy oficjalnie nie obchodzą Dnia Dziecka. Wychodzą z założenia, że każdy dzień powinien sprzyjać pomyślności najmłodszych. I potwierdzają to badania UNICEF-u: holenderskie dzieci są najszczęśliwsze na świecie. W badaniu wzięto pod uwagę warunki bytowe, finansowe, zdrowotne, bezpieczeństwo, edukację i relacje rodzinne. Aż 95% dzieci określiło siebie jako zadowolonych z życia!

Nie wszyscy mali obywatele świata obchodzą swój dzień 1 czerwca. Nawet w Polsce nie zawsze wtedy świętowano. Pierwszy Dzień Dziecka w Polsce świętowano w 1929 roku. Do roku 1952 przypadał on 22 września. W tamtych czasach po mszy dzieci udawały się na uroczyste akademie, wspólne wycieczki i zabawy. Dostawały słodycze kupione ze środków pozyskanych przez publiczne zbiórki.

Od 1952 roku zmieniono datę Dnia Dziecka na 1 czerwca. Tak ustaliły wspólnie państwa socjalistyczne, do których należała Polska.

Wschodnie Niemcy, podobnie jak inne kraje Bloku Wschodniego, obchodziły Dzień Dziecka 1 czerwca. Ale zachodnie – 20 września. Przymknięto na to oko i Niemcy do dziś świętują podwójnie.

W wielu krajach Dzień Dziecka wciąż świętuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka przez ONZ. Francuzi i Włosi świętują już w styczniu, a Japończycy mają podwójny Dzień Dziecka podzielony na płcie – dziewczynki obchodzą święto 5 maja, a chłopcy – 3 marca. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w indywidualnie ustalonych terminach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *