Kraina słodyczy, ozdoby choinkowe z klocków LEGO – świąteczne atrakcje w Atrium Reduta

Grudniowe odwiedziny w galerii Atrium Reduta nie muszą, a nawet nie powinny ograniczyć się do poszukiwania świątecznych prezentów. Zakupom mogą towarzyszyć rozmaite atrakcje, które pomogą poczuć świąteczny nastrój i będą miłym urozmaiceniem przygotowań. W warszawskim centrum handlowym grudzień będzie pełen wrażeń jeszcze na długo, zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu.

Jeśli wybranie i kupienie odpowiednich prezentów to dla nas mniejszy problem niż ich późniejsze pakowanie, odwiedzając Atrium Reduta między 9 a 23 grudnia, będziemy mogli skorzystać z usługi pakowania dwóch z nich przy specjalnym stoisku. Wystarczy, że okażemy dwa paragony na łączną minimalną kwotę 100 zł z zastrzeżeniem, że maksymalnie jeden paragon na kwotę 50 zł może pochodzić ze sklepu Carrefour. Z kolei beneficjenci programu lojalnościowego Masz Okazję dostaną do dyspozycji kupon na zapakowanie dwóch dodatkowych prezentów bez konieczności okazywania dowodów zakupu.  

Miłośnicy słodyczy i atmosfery rodem ze świątecznych baśni zdecydowanie powinni udać się w podróż do Candylandii, która będzie się mieścić na 1 piętrze przy strefie WOW od 9 do 11 grudnia. Po wyczerpującej zabawie na placu zabaw dzieci będą miały okazję doświadczyć dodatkowej frajdy w postaci polowania na kolorowe słodycze. Wystarczy, że rodzice okażą dwa paragony o łącznej wartości 250 zł (maksymalnie jeden paragon ze sklepu Carrefour na 150 zł). Wtedy dziecko dostaje do ręki kartonowy rożek z logo Atrium Reduta i rozpoczyna się odliczanie! W ciągu 10 sekund może wypełnić go po brzegi ulubionymi łakociami. Rożek uczestników programu Masz Okazję będzie mieć aż 24 cm! Nie można jednak za długo zwlekać z wizytą w Candylandii – w ciągu jednego dnia wydawane jest maksymalnie 300 porcji.

Ozdoby choinkowe z klocków LEGO? Czemu nie! Ze słynnych na całym świecie klocków da się zrobić prawie wszystko. Udowodni to sam Brodaty Geek – pasjonat i recenzent zestawów LEGO, youtuber oraz juror I edycji programu telewizyjnego Lego Masters. Tuż przed świętami, 17 i 18 grudnia poprowadzi warsztaty z budowania ozdób choinkowych. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji aż 54 000 elementów! Na pamiątkę dostaną klocki do złożenia zabawki z kalendarza adwentowego Lego i dyplom. Oprócz tego będzie można wziąć udział w konkursach z nagrodami sponsorowanymi przez najemców. Na użytkowników Masz Okazję czeka dodatkowa niespodzianka w postaci kuponów na darmową watę cukrową.

W strefie Piąty Wymiar dzieci wspólnie napiszą list do Świętego Mikołaja, wykonają m.in. kartki świąteczne, bombki, świeczniki, witrażyki czy woreczki na prezenty i dołączą do świątecznego teatrzyku z animacjami. Czeka ich również ubieranie choinki.

Święta w Reducie ruszają już wkrótce pełną parą!

HARMONOGRAM ŚWIĄTECZNYCH ATRAKCJI

09 – 11.12          CANDYLANDIA (godz. 11:00-19:00)

09 – 23.12          PAKOWANIE PREZENTÓW (12.00-20.00)

17 – 18.12          EVENT LEGO (godz. 11:00-19:00)

Dzień dziecka

Dzień Dziecka w Niemczech obchodzi się dwa razy!

Niemieckie dzieci to szczęściarze! Świętują dwa razy w roku! Pierwszy Dzień Dziecka w Niemczech przypada 1 czerwca, a drugi – 20 września. O przyczynach tej podwójnej dawki szczęścia pisaliśmy wyżej. W praktyce wygląda to tak, że landy wschodnie świętują w czerwcu, a zachodnie – we wrześniu.

Obchody Dnia Dziecka w Niemczech (Kindertag) są bardzo podobne do polskiego święta. Szkoły organizują specjalne wydarzenia dla dzieci i rodziców, nie brakuje festynów, najmłodsi spędzają ten czas z rodzicami, zajadają się słodyczami i dostają prezenty.

Tradycją jest największy festyn dla dzieci. Odbywa się on 1 czerwca na Alexanderplatz w Berlinie.

Królewski Dzień Dziecka we Włoszech

Dzień Dziecka we Włoszech przypada już 6 stycznia i nazywany jest Dniem Rodziny. Dzieciaki jedzą z rodzicami uroczystą kolację. Niecierpliwie przebierają nogami pod stołem, bo po posiłku czekają na nich prezenty, słodycze i spełnianie zachcianek przez cały dzień. Zakłada im się wtedy na głowę papierowe korony. Dzieci traktowane są po królewsku!

Inną tradycją, również kulinarną, są ciasteczka z wróżbą. To wróżby dla dzieci na nadchodzący rok. Ich treść dotyczy przede wszystkim spraw związanych ze szkołą – tego, co dzieciom jest najbliższe.

Dzień Dziecka (Dzień Rodziny) we Francji – wróżby i podarunki

Obchody Dnia Dziecka we Francji są zbliżone do tych włoskich. Święto też funkcjonuje pod nazwą Dnia (Święta) Rodziny. Francuskie dzieci również świętują 6 stycznia. Dostają też ciasteczka z wróżbą i drobne podarunki. Zwyczaj ten nawiązuje do obdarowywania małego Jezusa przez Trzech Króli.

We Francji, podobnie jak we Włoszech, dzieci jedzą odświętną kolację z rodziną, po której wkłada im się korony z papieru i spełnia życzenia.

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? W Japonii i Chinach zaczęto obchodzić to święto najwcześniej – japońskie tradycje datowane są na VIII wiek, a chińskie zwyczaje na rok 1926. Ale zanim dotarły do Europy minęło sporo czasu. W krajach słowiańskich to urocze święto zagościło dopiero w 1952 roku. Zapytaj swoich dziadków albo starszych rodziców, jak obchodziło się Dzień Dziecka za ich czasów. Czy pamiętają swoje pierwsze obchody i jak zmieniało się to święto?

Wiele państw zaczęło świętować Dzień Dziecka od 1959 roku. Wtedy ONZ uchwaliła Deklarację Praw Dziecka. Inne źródła podają wcześniejszą datę (1924 rok) – związaną z uchwaleniem Deklaracji Genewskiej przez Ligę Narodów. Deklarowano wtedy, że każde dziecko ma prawo do rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”.

W wielu krajach Dzień Dziecka został oficjalnie wpisany w tradycję w 1959 roku, w związku ze wspomnianym uchwaleniem przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) Deklaracji Praw Dziecka. Miało to miejsce 20 listopada i ten dzień stał się wówczas symboliczną datą Dnia Dziecka. Ale inicjatorzy tego święta uznali, że każdy kraj powinien ustalić własną datę święta, powiązanego historycznie i kulturowo z dziećmi.

Nie wszyscy mali obywatele świata obchodzą swój dzień 1 czerwca. Nawet w Polsce nie zawsze wtedy świętowano. Pierwszy Dzień Dziecka w Polsce świętowano w 1929 roku. Do roku 1952 przypadał on 22 września. W tamtych czasach po mszy dzieci udawały się na uroczyste akademie, wspólne wycieczki i zabawy. Dostawały słodycze kupione ze środków pozyskanych przez publiczne zbiórki.

Od 1952 roku zmieniono datę Dnia Dziecka na 1 czerwca. Tak ustaliły wspólnie państwa socjalistyczne, do których należała Polska.

Wschodnie Niemcy, podobnie jak inne kraje Bloku Wschodniego, obchodziły Dzień Dziecka 1 czerwca. Ale zachodnie – 20 września. Przymknięto na to oko i Niemcy do dziś świętują podwójnie.

W wielu krajach Dzień Dziecka wciąż świętuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka przez ONZ. Francuzi i Włosi świętują już w styczniu, a Japończycy mają podwójny Dzień Dziecka podzielony na płcie – dziewczynki obchodzą święto 5 maja, a chłopcy – 3 marca. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w indywidualnie ustalonych terminach.

Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:

  • w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
  • w Australii na czwartą środę października,
  • na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.

Są też kraje, w których Dzień Dziecka fetuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *