Polsko-ukraińskie e-booki i audiobooki dostępne za darmo do pobrania

“Gdzie jest Kuki?” oraz “Najlepszy przyjaciel” to e-booki powstałe w wyniku współpracy Fundacji Zaczytani.org oraz Fundacji Warbud – Warto Pomagać. Każdy z nich składa się z trzech części: bajki, scenariusza do bajkoterapii dla rodziców i edukatorów oraz części eksperckiej pt. “Integracja ukraińskich dzieci w polskich szkołach”. Obie publikacje dostępne są w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej – i można pobrać je za darmo ze strony https://bajkipolskoukrainskie.zaczytani.org/. Przygotowano także audiobooki, w nagraniach których udział wzięli wolontariusze z firmy Warbud S.A. oraz aktorka Joanna Jabłczyńska, od lat współpracująca z Fundacją Zaczytani.org.

Celem powstania obu bajek jest budowanie zrozumienia pomiędzy przedstawicielami dwóch kultur, które pod wpływem obecnej sytuacji geopolitycznej zderzają się na co dzień w niemal każdej polskiej szkole. We wrześniu 2022 roku aż 185 000 dzieci z Ukrainy rozpoczęło naukę w naszym kraju, zaś w sumie w Polsce przebywa aż 700-800 tys. Ukraińców w wieku szkolnym. Potrzeba korzystania ze specjalistycznych narzędzi, które pomogą im w adaptowaniu się do nowej sytuacji i budowaniu relacji, jest więc naprawdę wielka.

Trauma ukraińskich i nowe problemy polskich dzieci

Wiele dzieci, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022 roku doświadczyło sytuacji traumatycznych – musiały przeczekać ostrzały i bombardowania w piwnicach, były świadkami śmierci, porzuciły znane sobie środowisko i w przepełnionych pociągach ewakuacyjnych wyruszyły w podróż do obcego kraju – stąd mogą u nich wystąpić objawy zaburzeń stresowych i adaptacyjnych,a nawet zespół stresu pourazowego.

Nie możemy jednak zapominać, że nowa sytuacja jest trudna również dla polskich dzieci. Najmłodsi mogą nie wiedzieć, dlaczego nagle dookoła pojawiło się tyle dzieci, które mówią w obcym języku, może wystąpić również zazdrość o to, że uchodźcy dostają za darmo zabawki, bilety do kina czy do parku rozrywki. Dzieci powtarzają też często krzywdzące, stereotypowe twierdzenia na temat Ukraińców, zasłyszane w domu lub w telewizji. Należy pamiętać, że te odruchy nie są przejawem złej woli, a braku zrozumienia i ograniczonej zdolności postawienia się na miejscu ukraińskich kolegów.

Budowanie porozumienia za pomocą bajek

Bajki “Gdzie jest Kuki?” i “Najlepszy przyjaciel” pomogą najmłodszym lepiej się rozumieć i porzucić wzajemne uprzedzenia. Ewelina Celińska-Kochaniec, kierownik Środowiskowego Ogniska Wychowawczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Bielanach tłumaczy, jak ważna jest rola bajek w pracy z dziećmi:

  • Bajkoterapia nie jest formą wykładu czy nauczania, jest raczej zaproszeniem do rozmowy na płaszczyźnie metafory, usytuowanej w lubianym i bezpiecznym świecie bajek. Dziecko może zinterpretować bajkę w zgodzie ze sobą i swoimi aktualnymi emocjami i potrzebami, ale ma też możliwość zrozumieć emocje, motywacje i sytuacje innych osób.

Autor obu bajek, Boguś Janiszewski, zastosował ciekawy trik: opisał tę samą historię z punktu widzenia Tarasa – chłopca z Ukrainy oraz Zuzi – małej Polki. Dochodzi pomiędzy nimi do sporu o zabawkę: kto ma rację, a kto jest “czarnym charakterem”? A może w ogóle nie ma czarnych charakterów, tylko spotykają się ludzie: z różnymi doświadczeniami, emocjami i przemyśleniami?

Część ekspercką napisała Olena Masyk – psycholożka i terapeutka traumy, współpracująca z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, zaś opiekę merytoryczną nad całością sprawowała Paulina Godek z Fundacji Zaczytani.org. Sponsorem publikacji jest Fundacja Warbud – Warto Pomagać:

  • Jest to już trzeci wspólny projekt z Fundacją Zaczytani.org., po świetnie przyjętych Zaczytanych Ławkach i Zaczytanych Bibliotekach. Obecnie realizowana kampania wpisuje się w wartości i jeden z podstawowych filarów naszej działalności – edukację. Mądre projekty edukacyjno-społeczne, które umacniają dobre postawy, uwrażliwiają na drugiego człowieka, uczą tolerancji i współistnienia bez uprzedzeń, traktujemy jako inwestycję w przyszłość. Dlatego też już od 15 lat nie szczędzimy środków i angażujemy w formie wolontariatu naszych pracowników, wspierając wartościowe inicjatywy dla szkół i placówek opiekuńczo-wychowawczych – mówi Agnieszka Wąsowska, członek zarządu Fundacji Warbud – Warto Pomagać.

E-booki i audiobooki można pobrać za darmo ze strony internetowej https://bajkipolskoukrainskie.zaczytani.org/. Dodatkowo, zostaną wysłane do 14 000 placówek edukacyjnych w całym kraju, a także do fundacji i instytucji wspierających społeczność ukraińską w Polsce.

Misją Fundacji Zaczytani.org jest promowanie zaangażowanego czytelnictwa, edukacja społeczna i zwiększanie dostępu do literatury. Cele te realizowane są poprzez otwieranie bibliotek w szpitalach oraz instytucjach wsparcia społecznego, organizację corocznej Wielkiej Zbiórki Książek w całej Polsce, prowadzenie wolontariackich programów bajkoterapii. Dzięki zaufaniu i wsparciu ambasadorów, firm i instytucji Fundacja Zaczytani.org może dziś prowadzić działania w całej Polsce, budując lokalne społeczności skupione wokół książek i wzmacniając edukację czytelniczą.

Więcej informacji: www.zaczytani.org.

Dzień dziecka

Dzień Dziecka w Niemczech obchodzi się dwa razy!

Niemieckie dzieci to szczęściarze! Świętują dwa razy w roku! Pierwszy Dzień Dziecka w Niemczech przypada 1 czerwca, a drugi – 20 września. O przyczynach tej podwójnej dawki szczęścia pisaliśmy wyżej. W praktyce wygląda to tak, że landy wschodnie świętują w czerwcu, a zachodnie – we wrześniu.

Obchody Dnia Dziecka w Niemczech (Kindertag) są bardzo podobne do polskiego święta. Szkoły organizują specjalne wydarzenia dla dzieci i rodziców, nie brakuje festynów, najmłodsi spędzają ten czas z rodzicami, zajadają się słodyczami i dostają prezenty.

Tradycją jest największy festyn dla dzieci. Odbywa się on 1 czerwca na Alexanderplatz w Berlinie.

Królewski Dzień Dziecka we Włoszech

Dzień Dziecka we Włoszech przypada już 6 stycznia i nazywany jest Dniem Rodziny. Dzieciaki jedzą z rodzicami uroczystą kolację. Niecierpliwie przebierają nogami pod stołem, bo po posiłku czekają na nich prezenty, słodycze i spełnianie zachcianek przez cały dzień. Zakłada im się wtedy na głowę papierowe korony. Dzieci traktowane są po królewsku!

Inną tradycją, również kulinarną, są ciasteczka z wróżbą. To wróżby dla dzieci na nadchodzący rok. Ich treść dotyczy przede wszystkim spraw związanych ze szkołą – tego, co dzieciom jest najbliższe.

Dzień Dziecka (Dzień Rodziny) we Francji – wróżby i podarunki

Obchody Dnia Dziecka we Francji są zbliżone do tych włoskich. Święto też funkcjonuje pod nazwą Dnia (Święta) Rodziny. Francuskie dzieci również świętują 6 stycznia. Dostają też ciasteczka z wróżbą i drobne podarunki. Zwyczaj ten nawiązuje do obdarowywania małego Jezusa przez Trzech Króli.

We Francji, podobnie jak we Włoszech, dzieci jedzą odświętną kolację z rodziną, po której wkłada im się korony z papieru i spełnia życzenia.

Nie wszyscy mali obywatele świata obchodzą swój dzień 1 czerwca. Nawet w Polsce nie zawsze wtedy świętowano. Pierwszy Dzień Dziecka w Polsce świętowano w 1929 roku. Do roku 1952 przypadał on 22 września. W tamtych czasach po mszy dzieci udawały się na uroczyste akademie, wspólne wycieczki i zabawy. Dostawały słodycze kupione ze środków pozyskanych przez publiczne zbiórki.

Od 1952 roku zmieniono datę Dnia Dziecka na 1 czerwca. Tak ustaliły wspólnie państwa socjalistyczne, do których należała Polska.

Wschodnie Niemcy, podobnie jak inne kraje Bloku Wschodniego, obchodziły Dzień Dziecka 1 czerwca. Ale zachodnie – 20 września. Przymknięto na to oko i Niemcy do dziś świętują podwójnie.

W wielu krajach Dzień Dziecka wciąż świętuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka przez ONZ. Francuzi i Włosi świętują już w styczniu, a Japończycy mają podwójny Dzień Dziecka podzielony na płcie – dziewczynki obchodzą święto 5 maja, a chłopcy – 3 marca. Pozostałe kraje obchodzą Dzień Dziecka w indywidualnie ustalonych terminach.

W Niemczech Dzień Dziecka obchodzi się aż dwa razy w roku. Podczas zimnej wojny, w krajach RFN dzień ten przypadał na 20 września i był nazywany „Uniwersalny Dzień Dzieci”.  W NRD był to 1 czerwca i nosił nazwę „Międzynarodowy Dzień Dziecka”.  Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, oficjalnie Dzień Dziecka to 20 wrzesień. Wiele osób z nowych krajów związkowych jednak nie godzi się z tym i obchodzi to święto 1 czerwca.

Dzień Dziecka kojarzy się wszystkim z radością, zabawą i prezentami. Z tej okazji zarówno w Niemczech jak i w Polsce organizowanych jest  wiele atrakcji dla najmłodszych oraz ich rodzin. Szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci dostają od swoich rodziców drobne upominki.

Dzień Dziecka 1 czerwca nie jest świętem państwowym. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku Światowego Dnia Dziecka, które obchodzone jest 20 września. Dzień ten jest świętem państwowym w Turyngii od 2019 roku. W pozostałych 15 krajach związkowych jest to jednak normalny dzień pracy.

Nietypowy Dzień Dziecka na świecie – ciekawostki

Poza przeczytaniem ciekawostek o Dniu Dziecka na świecie, możesz udać się w podróż właśnie w dniu tego święta i celebrować je z dziećmi z odległych zakątków świata.

Dzień Dziecka na wyspach Oceanii: to tzw. Biała Niedziela, dzieci ubrane na biało wybierają się z rodzicami do kościoła.

Dzień Dziecka w Paragwaju: tego dnia upamiętnia się 3500 dzieci, które zginęły walcząc w obronie kraju przeciwko 20000 żołnierzy okupujących Paragwaj.

Dzień Dziecka w Szwecji to zamiast prezentów, rozmowy i spotkania na tematy związane z potrzebami najmłodszych obywateli, np. szkolnictwem czy prawami dziecka.

Dzień Dziecka w Turcji: święto dzieci przypomina o odzyskaniu suwerenności przez Turcję. Twarze dzieci maluje się farbami tak, aby przypominały zwierzęta lub kwiaty. Puszcza się też wspólnie ogromne latawce. Dzieci mają też tego dnia wstęp wolny do parlamentu (podobny zwyczaj kultywowano do niedawna w Polsce).

Dzień dziecka na świecie – nie tylko prezenty i słodycze

Dzień Dziecka, poza jego tradycyjnym, radosnym wymiarem, to czas na rozważania roli najmłodszych w społeczeństwie. Rozmowy na ten temat przyniosły wiele pozytywnych zmian w prawie, które dziś ułatwiają dzieciom bezpieczne wkroczenie w przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *