Poczucie bezpieczeństwa tworzy klimat do rozmów

Dzieci z rodzin niezamożnych, podopieczni instytucji opiekuńczo-wychowawczych, czy najmłodsi, którzy przyjechali do naszego kraju z objętej wojną Ukrainy, wymagają szczególnej uwagi dorosłych. Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché, umożliwiła w tym roku wyjazd 600 dzieciom z całej Polski w ramach akcji Wakacje z Muszkieterami. Wielu z nich właśnie wtedy po raz pierwszy otwarcie opowiedziało o swoich problemach. Czy wakacyjne doświadczenia wychowawców kolonijnych można przenieś na szkolny grunt?

Wakacje z Muszkieterami zostały zorganizowane już po raz piąty. W tym czasie Fundacja udzieliła wsparcia podopiecznym z ponad 5000 organizacji i wysłała na wakacje ponad 4100 dzieci. Tu nie ma czasu na nudę – są atrakcje parku rozrywki w Julinku, wycieczki do Warszawy, warsztaty prowadzone przez szalonych naukowców oraz zajęcia sportowe. Koloniści próbują swoich sił w szermierce dzięki ambasadorom Wakacji z Muszkieterami – florecistom Klubu Uczelnianego AZS reprezentujących Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wszystko to tworzy atmosferę beztroski, która pozwala otworzyć się dzieciom mierzącym się z wieloma problemami.

– Jako wychowawca kolonijny mam okazję obserwować zachowanie dzieci przez dłuższy czas, w różnych okolicznościach. Część naszych podopiecznych mimo bardzo młodego wieku ma już za sobą bardzo trudne doświadczenie życiowe, często są w silnym urazie psychicznym lub po zdarzeniu traumatycznym, dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, które sprawia, że dzieci zaczynają się otwierać. Niejednokrotnie okazywało się, że dzieci, które sprawiały najwięcej problemów, w szczerej rozmowie przyznawały, że na co dzień doświadczają przemocy. Dzięki temu udało się nam im pomóc także po skończonym turnusie. To ważne, by dzieciaki nie zostawały ze swoimi problemami same. Od tego jesteśmy my, dorośli – opiekunowie, rodzice, nauczyciele, do których powinni mieć zaufanie –mówi Sławomir Klepner, kierownik kolonii.

Kwestia zaufania odgrywa bardzo dużą rolę. Pokazują to doświadczenia kolonijnych opiekunów. Kluczowa jest szczera rozmowa, która jest możliwa tylko wtedy, gdy lubimy naszego rozmówcę, darzymy go zaufaniem i szacunkiem. W wakacje, w czasie mniej formalnych spotkań łatwiej o klimat do rozmów. Jednak to w szkole dzieci spędzają najwięcej czasu, dlatego także w roku szkolnym warto zadbać o atmosferę otwartości. Okazuje się, że nauczyciele generalnie są lubiani (deklaruje tak 75% uczniów), a to już pierwszy krok do sukcesu. 40% nastolatków chciałoby częściej z nimi rozmawiać na tematy niezwiązane z przedmiotem. Młodzi oczekują większego zainteresowania nimi jako ludźmi, a nie tylko jako uczniami, wynika z badania przeprowadzonego przez producenta papieru POL*.

33% uczniów ceni indywidualne podejście nauczycieli do podopiecznych i próbę dotarcia do każdego; 32% wskazuje umiejętność rozmowy z uczniami i znalezienia z nimi wspólnego języka; kolejne 32% marzy o nauczycielu, który jest cierpliwy i poświęca uczniom odpowiednią ilość czasu. Okazuje się zatem, że to uwaga i czas są najcenniejsze – zarówno podczas wakacji, jak i w roku szkolnym.

– W działaniach Fundacji skupiamy się na tych najsłabszych, zwłaszcza na dzieciach. Wakacje z Muszkieterami pozwalają nam otoczyć je opieką i bezpieczeństwem – od całkiem prostych rzeczy, jak zapewnienie ciepłego posiłku, pokoju z łazienką, ciekawych zajęć, aż do bezcennego – czasu, jaki możemy im dać, rozmów, uważnego słuchania, szacunku – mówi Marek Feruga, Prezes Fundacji Muszkieterów. – Bez względu na to, jakie działania podejmujemy, to otwartość na drugiego człowieka jest dla nas niezwykle ważna – dodaje.

Wyjazdy na „Wakacje z Muszkieterami” są w pełni finansowane dzięki Fundacji Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché. Swoją cegiełkę dołożyć może także każdy klient – przy kasach ustawione są fundacyjne skarbonki, można też zakupić torby oznaczone logo Fundacji.

Właściciele sklepów współpracują z takimi organizacjami jak: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie, Gminne Ośrodki Pomocy, Domy Dziecka, Szkoły Podstawowe oraz inne organizacje pozarządowe.

Relacja z Wakacji z Muszkieterami 2022: https://www.youtube.com/watch?v=6t9-5-wz3mI

*Raport „Idealny nauczyciel. Polscy uczniowie i ich oczekiwania wobec nauczycieli”, 10.08.2022 zrealizowany na zlecenie POL.

***

O Fundacji Muszkieterów

Fundacja Muszkieterów powstała w 2002 roku z inicjatywy właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce. Przez 20 lat działalności przekazała ponad 20 mln zł na cele społeczne i charytatywne. Jej głównym celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, w szczególności dzieciom. Fundacja, zgodnie z wartościami Grupy Muszkieterów dotyczącymi dzielenia się zyskami z potrzebującymi, podejmuje liczne inicjatywy dobroczynne i prospołeczne w miejscowościach, w których działają sklepy Intermarché i Bricomarché. Dodatkowo wspiera pracowników Grupy Muszkieterów znajdujących się w trudnej sytuacji. 

Wśród najważniejszych akcji Fundacji Muszkieterów wymienić można akcję Wakacje z Muszkieterami (w ramach 5 edycji akcji Fundacja Muszkieterów zorganizowała wakacje dla ponad 4100 dzieci, które ze względu na swoją sytuację finansową lub rodzinną nie miałyby możliwości wyjazdu na wakacje). Ponadto zbudowano 140 muszkieterskich placów zabaw w całej Polsce. W związku epidemią koronawirusa przekazano artykuły higieniczne i dezynfekcyjne oraz środki czystości o wartości ponad 120 tys. zł przekazane do 20 ośrodków w Polsce – głównie domów pomocy społecznej, ale także m.in. hospicjum czy zakładu opiekuńczo-leczniczego. Z kolei w latach 2001-2014 zorganizowano akcję „Konwój Muszkieterów”, w ramach której instytucjom pomocowym w ponad 200 miejscowościach w Polsce przekazano darowizny pieniężne i rzeczowe o wartości ponad 10 mln złotych.

W 2022 roku Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché w Polsce oraz przy wsparciu Grupy Muszkieterów z Francji przekazała pomoc finansową i rzeczową o wartości ponad 5 milionów złotych na rzecz osób dotkniętych wojną w Ukrainie – zarówno uchodźców, jak i tych, którzy pozostali na terenach objętych działaniami zbrojnymi. Fundacja sfinansowała także wakacje na Mazurach dla 200 dzieci z Ukrainy, które znalazły schronienie w różnych ośrodkach w całej Polsce.

Dzień dziecka

Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze.

Jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie:

  • We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Dzieci przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel.
  • Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
  • Najbardziej wyjątkowy Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.
  • Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
  • Dzień Dziecka w Niemczech przypada nawet 2 razy w roku – 1 czerwca i 20 września. Wynika to faktu, że inaczej był on obchodzony w dwóch niemieckich państwach – NRD i RFN, istniejących przez zjednoczeniem tego kraju w 1990 roku. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.

W Niemczech Dzień Dziecka obchodzi się aż dwa razy w roku. Podczas zimnej wojny, w krajach RFN dzień ten przypadał na 20 września i był nazywany „Uniwersalny Dzień Dzieci”.  W NRD był to 1 czerwca i nosił nazwę „Międzynarodowy Dzień Dziecka”.  Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku, oficjalnie Dzień Dziecka to 20 wrzesień. Wiele osób z nowych krajów związkowych jednak nie godzi się z tym i obchodzi to święto 1 czerwca.

Dzień Dziecka kojarzy się wszystkim z radością, zabawą i prezentami. Z tej okazji zarówno w Niemczech jak i w Polsce organizowanych jest  wiele atrakcji dla najmłodszych oraz ich rodzin. Szkoły i przedszkola przygotowują specjalne przedstawienia dla rodziców lub organizują tego dnia dzień sportu. Dzieci dostają od swoich rodziców drobne upominki.

Dzień Dziecka 1 czerwca nie jest świętem państwowym. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku Światowego Dnia Dziecka, które obchodzone jest 20 września. Dzień ten jest świętem państwowym w Turyngii od 2019 roku. W pozostałych 15 krajach związkowych jest to jednak normalny dzień pracy.

Edukacyjny Dzień Dziecka w Hiszpanii

Hiszpańskie dzieci świętują Dia del Nino 15 kwietnia. Wyjątkiem jest Madryt, gdzie tego dnia obchodzone jest święto patrona Madrytu, więc Dzień Dziecka przypada na drugą niedzielę maja.

Celem Dnia Dziecka w Hiszpanii jest przywrócenie praw dzieciom i ich znaczenia w społeczeństwie. Rozpamiętuje się los najbardziej bezbronnych istot na wojnie. Święto najmłodszych ma więc wymiar edukacyjny. Tego dnia przygotowuje się wydarzenia promujące dobro dzieci i przestrzeganie ich praw na świecie.

Ruchomy Dzień Dziecka w USA

W Stanach Zjednoczonych Dzień Dziecka jest hołdem dla najmłodszych i zachętą do spowolnienia tempa życia, wyłączenia technologii i wspólnego spędzenia czasu z uważnością.

Wielebny dr Charles Leonard (pastor uniwersalnego kościoła Odkupiciela w Chelsea w stanie Massachusetts) wyznaczył w 1856 roku Dzień Dziecka w drugą niedzielę czerwca jako dzień chrztu dzieci i nazwał go Rose Day (Dzień Róży, a następnie Dzień Kwiatów). Oświadczył, że ten dzień ma być obchodzony co roku i przy tej okazji chrześcijańskie dzieci mają okazywać swoje przywiązanie do swojej religii, odprawiając nabożeństwo, a ich rodzice i opiekunowie mają obiecać, że wychowają swoje dzieci zgodnie z chrześcijańskimi zasadami.

Potem jeszcze zmieniano kilkakrotnie datę Dnia Dziecka w USA, aż prezydent Bill Clinton ogłosił Narodowy Dzień Dziecka 8 października, a prezydent Bush przesunął datę na pierwszą niedzielę czerwca. Obecnie Dzień Dziecka w USA świętuje się najczęściej w drugą niedzielę czerwca.

Współczesny Dzień Dziecka w Stanach Zjednoczonych zobowiązuje do poprawy przyszłości i wspierania dzieci w USA i na świecie.

Od kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? W Japonii i Chinach zaczęto obchodzić to święto najwcześniej – japońskie tradycje datowane są na VIII wiek, a chińskie zwyczaje na rok 1926. Ale zanim dotarły do Europy minęło sporo czasu. W krajach słowiańskich to urocze święto zagościło dopiero w 1952 roku. Zapytaj swoich dziadków albo starszych rodziców, jak obchodziło się Dzień Dziecka za ich czasów. Czy pamiętają swoje pierwsze obchody i jak zmieniało się to święto?

Wiele państw zaczęło świętować Dzień Dziecka od 1959 roku. Wtedy ONZ uchwaliła Deklarację Praw Dziecka. Inne źródła podają wcześniejszą datę (1924 rok) – związaną z uchwaleniem Deklaracji Genewskiej przez Ligę Narodów. Deklarowano wtedy, że każde dziecko ma prawo do rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”.

W wielu krajach Dzień Dziecka został oficjalnie wpisany w tradycję w 1959 roku, w związku ze wspomnianym uchwaleniem przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) Deklaracji Praw Dziecka. Miało to miejsce 20 listopada i ten dzień stał się wówczas symboliczną datą Dnia Dziecka. Ale inicjatorzy tego święta uznali, że każdy kraj powinien ustalić własną datę święta, powiązanego historycznie i kulturowo z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *